Návody na prípravu henny

Henna prášok

Hennu môžete použiť na farbenie vlasov, ako výživný bezfarebný zábal, prípadne aj na dočasné tetovanie. Z takéhoto tetovania sa potešia najmä vaše deti a počas prázdnin si ho pekne užijú. Pri akomkoľvek spôsobe použitia henny je veľkým pozitívom, že nemusíte striktne dodržiavať návod. Stačí dodržať základný návod, ktorý si obohatíte o nové ingrediencie podľa toho aký výsledok chcete dosiahnú. Najjednoduchší návod pre farbenie vlasov obsahuje hennu, horúcu vodu a citrón alebo ocot. Na vlasový zábal stačí len horúca voda a bezfarebná henna. Základný recept na vytvorenie tetovacej zmesi obsahuje hennu, cukor a citrónovú šťavu. Kto sa však chce dozvedieť viac podrobností ako pripraviť jednotlivé zmesi, informácie na čo si dávať pri práci s hennou pozor, tipy na rôzne farebné variácie a experimenty, tomu prinášame rôzne návody ako si tieto jednoduché recepty upraviť.

Farbenie vlasov

Existuje nespočetné množstvo receptov ako pripraviť hennu a žiaden z nich nie je jediný pravý návod. Všetko závisí od kvality vašich vlasov, druhu henny a typu vašej pokožky. Na každý typ vlasov a pokožky existuje vhodný návod ako si pripraviť tu správnu pastu z henny. Ak začínate s hennovaním, prečítajte si 15 tipov pre prvé farbenie hennou.

Čo budete potrebovať:

 • hennu farbu na vlasy vo forme prášku (napr. francúzsku hennu zn. Henné Color)
 • citrusovú šťavu (citrónovú alebo grepovú, prípadne jablkový ocot, alebo šťavu)
 • plastovú lyžicu (nie kovovú)
 • plastovú nádobu
 • plastové vrecko alebo plastovú čiapku
 • môžte pridať rôzne bylinné doplnky (viď tabuľka)

Základný návod

 • v závislosti na dĺžke vašich vlasov vysypte 100 – 500 g práškovej Henny ( čistej Lawsonia Inermis, prípadne jej zmesí s inými farbivami) do plastovej nádoby. Nepoužívajte kovové nádoby a nástroje nakoľko pasta môže po pridaní citrusovej šťavy zreagovať
 • pridajte 2-3 lyžičky citrusovej šťavy, jablkovej šťavy alebo octa, a poriadne zamiešajte. Henna uvoľňuje svoje farbiace látky pri pH 5.5, čo zabezpečíte práve kyslastou prísadou
 • ak chcete obohatiť vašu zmes o kávu, čaj a éterický olej, pridajte požadované množstvo do misky
 • miešajte a skontrolujte konzistenciu. Ak je veľmi hustá, pridajte tekutú zložku (káva, čaj, horúca voda) a pokračujte v miešaní
 • vodu, kávu alebo čaj pridávajte až kým zmes nedosiahne konzistenciu jogurtu
 • prikryte zmes plastovým sáčkom. Nechajte stáť kým nezistíte, že henna púšťa farbivo. Každá henna je iná a taktiež záleží aj od teploty prostredia. Preto každý zmes uvoľňuje farbivo v inom časovom intervale. V zime a chladnejšom prostredí jej to trvá dlhšie a v teple a letnom období zase kratšie. Ak zmes začína meniť farbu, henna začala púšťať farbivo
 • pokiaľ chcete skontrolovať či je farbiaca zmes z Henny pripravená, ponorte do misky biely kúsok papiera. Ak papier zostane zafarbený, je zmes pripravená na použitie. Iný spôsob je skontrolovať zmes tým, že odhrniete vrchnú vrstvu pasty, ktorá by mala mať hnedastý odtieň a pod touto vrchnou vrstvou sa nachádza zelená henna. Pasta týmto začala púšťať farbiace zložky a môžete ju aplikovať
 • vyskúšajte si farbiacu zmes na jednom skúšobnom prameni vlasov. Pokiaľ ste dosiahla želaný odtieň, naneste zmes na vlasy. Začnite pri korienkoch a postupujte po celej dĺžke vlasov. Následne prikryte vlasy plastovým vreckom, alebo plastovou čiapkou
 • odporúčame namočiť starý uterák v horúcej vode a omotať si ho okolo hlavy, aby ste udržala hlavu v teple a sáčok namieste. Je dôležité, aby ste mala hlavu v teple, nakoľko tým získate bohatší a hutnejší odtieň vlasov. Môžete si sadnúť na slniečko, prípadne použiť sušič na vlasy, keď sa uterák začne ochladzovať
 • nechajte pôsobiť a kontrolujte stav zafarbenia na jednom prameni vlasov. Nechajte pôsobiť až kým nezískate požadovaný odtieň

 

Prehľad odporúčaných bylín a ingrediencií vhodných do zábalov
Suché vlasy koreň kostihoja, avokádo, kvet bazy čiernej
Normálne vlasy púpava, praslička roľná, rebríček
Mastné vlasy potočnica, žihľava, kostihoj, šalvia
Lesklé vlasy vajce, maliny, žihľava, ocot
Rozčesávanie jogurt, čerešňová kôra, pivo
Mäkkosť čerešňová kôra,koreň lopúcha, olivový olej, majoránka
Proti lupinám brezová kôra, kostihoj, žihľava, mäta, ocot
Rast vlasov ľubovník, žihľava, šalvia, bazalka, rozmarín, štava z cibule
Svetlé vlasy harmanček, nechtík, citrónová kôra alebo šťava, med, kvet divozelu
Hnedé vlasy šalvia, levanduľa, celá škorica, klinček, rozmarín
Červené alebo ryšavé vlasy nechtík, škorica, červená repa
Tmavé vlasy slez, levanduľa, šalvia

Ako dlho má henna na vlasoch pôsobiť?

Všetko záleží od počasia, teploty, kvality vlasov atď., ale všeobecne sa odporúča nechať farbu pôsobiť minimálne 3-4 hodiny, pre získanie hlbokých červených odtieňov minimálne 4-5 hodín a pre získanie veľmi tmavej alebo čiernej farby minimálne 6-7 hodín. Čím dlhšie necháte Hennu pôsobiť, tým tmavšiu farbu v želanom odtieni získate. Nezabudnite zmes na vlasoch udržiavať v teple napr. pomocou sušiča vlasov.

Vlasy sa vám postupne počas 2-3 dní ešte sami dofarbia a získate pekný odtieň. Hneď po zafarbení bude farba vyzerať trochu umelo a neprirodzene, ale neobávajte sa. Po pár dňoch farba zjemnie a budete veľmi príjemne prekvapená odleskami, ktoré získate. Farba vám na vlasoch vydrží 3-6 mesiacov počas ktorých sa postupne bude z vlasov vymývať. Nebudete mať však odrastené vlasy s viditeľnými nezafarbenými korienkami, čo je typické pre chemické farbenie vlasov. Farba sa vám bude pekne postupne vymývať. Upravujte svoje vlasy ako zvyčajne a keď budete mať pocit, že vaša farba má už nevýrazný odtieň, znova zafarbite Hennou. Vaša výsledná farba bude po každej aplikácii Henny tmavšia, preto postupne znižujte dobu pôsobenia farbiacej zmesi.

Môže sa henna používať po chemickom ošetrení vlasov?

Pri vlasoch po trvalej ondulácii, po chemickom farbení a žehlení je možné použiť hennu, ale najskôr po 4 – 6 týždňoch od chemického ošetrenia vlasov. Zároveň je potrebné nechať hennu pôsobiť na kratšiu dobu ako je uvedené v návode.

Umývať vlasy po farbení šampónom?

Ak ste spokojná s výsledným odtieňom vlasov, vlasy umyte čistou vodou. Môžete si ich umyť šampónom, ale niekto preferuje len čistú vodu nakoľko henna na vlasy ešte pôsobí počas ďalších 2-3 dní, a bola by škoda ak by sa jej účinok v dôsledku šampónovania znížil.

Rôzne variácie zmesí pre dosiahnutie želaného účinku

Základný recept môžete obohatiť rôznymi rastlinnými a éterickými olejmi, jogurtom, bylinnými odvarmi, kávou atď. Týmto nielen dosiahnete požadovaný odtieň farby, ale zároveň si poskytnete vlasom aj zábal, ktorý zlepší ich kvalitu.

Ak máte vlasy suché a poškodené, prípadne chcete dosiahnuť jemnejší odtieň vlasov

Na suché vlasy je výborný napr. olivový olej, bambucké maslo alebo arganový olej, tieto oleje sú výborné pre suché a poškodené vlasy. Použite do farbiacej zmesi maximálne ¼ pohára tohto oleja v závislosti na stave vašich vlasov. Nepridávajte viac ako je uvedené odporúčané množstvo. Pokiaľ máte vlasy so sklonom k masteniu alebo jemné vlasy, nepoužívajte olej.

Žĺtko z vajíčka je taktiež vhodnou prísadou do farbiacej zmesi pokiaľ máte suché vlasy. Pri ostatných typoch vlasov použite celé vajíčko, ale nepridávajte viac ako 1 vajce.
Pridaním oleja, alebo vajíčka spôsobíte, že výsledná farba vlasov bude jemnejšia.

Vlasy mastné a pre zvýraznenie červených odtieňov

Pri mastnejších vlasoch pridajte viac kyslastej zložky ako je citrusová šťava (čerstvá alebo džús) – citrónová, grapefruitová, pomarančová, alebo ocot a jablkovú šťavu.

Pridaním štiav spolu s korením ako škorica, klinčeky alebo červená paprika dosiahnete silnejší odtieň červenej farby. Získate bohatší, hlbší červený tón farby.

Pre stlmenie červených odtieňov

Ak sa vám páči Henna, ktorá farbí na červeno, ale nechcete veľmi silné červené odtieňe, pridajte do zmesi kávu. Káva pomáha pri získaní hlbokých hnedých tónov a stmavuje červené tóny. Použite silne vylúhovanú kávu, nie instantnú. Do farbiacej zmesi pridajte kyslastú zložku a kávu. Nechajte zmes odstáť, aby sa uvoľnila z Henny farbiaca zložka, a takto pripravenú zmes použite na vlasy.

Použitie éterických olejov a korení

Nie všetkým je vôňa Henny príjemná. Táto vôňa je zemitá a silná a po 2-3 umytiach šampónom sa stratí. Ak chcete túto vôňu zamaskovať pridajte do zmesi silné korenie, ktoré zamaskuje túto špecifickú vôňu. Vhodnými vôňami sú muškátový orech, nové korenie alebo škorica. Taktiež pár kvapiek éterického oleja. Skúste éterický olej Levanduľa, Tea Tree prípadne Rozmarín. Levanduľa krásne vonia a navodzuje pocit pokoja a tea tree sa používa ako prírodný deodorant a používa sa v mnohých šampónoch. Rozmarín vám zase prekrví vlasovú pokožku. Do farbiacej zmesi z Henny pridajte len 5-6 kvapiek, nakoľko éterické oleje sú veľmi silné.

Farbiaca zmes na prekrytie šedín

Farbiacu zmes pripravíte z vlasovej rastlinnej farby Henna, ktorú vložíte do misky a pridáte éterický olej eukalyptus. Dobre premiešajte a pridajte silný výluh z čaju a znova dobre premiešajte. Nechajte zmes odpočinúť 12 hodín a následne naneste na vlasy. Doba pôsobenia zmesi – min. 1 hodina. Následne umyte vodou.

Zosvetľovač vlasov

Veľmi vhodný zosvetľovač pre svetlé vlasy. Najlepšie aplikovať počas slnečných dní, pretože slniečko krásne vyťahá farbu z vlasov.

Prísady:

 • 75 ml vody
 • 3 PL (45 ml) harmančeka
 • 3 PL (45 ml) nechtíka lekárskeho – kvetov
 • šťava z 3 citrónov
 • šatka

Prísady sú pre 1-2 dávky tohto zosvetľovača

Postup:

 • priveďte vodu k varu
 • vriacou vodou prelejte pripravené bylinky. Nechajte odstáť 20 minút
 • pridajte citrónovú šťavu a dobre zamiešajte
 • vlejte do nádoby s rozprašovačom
 • aplikujte za slnečného počasia
 • obmotajte si okolo hlavy šatku tak, aby vám vlasy nešli do tváre tj. Okolo čela až pod vlasy na zátylku
 • po celej dĺžke vlasov nastriekajte pripravenú zmes
 • posaďte sa na slnko a nechajte zmes pôsobiť. Nezabudnite si chrániť zvyšok tela pred slnečným žiarením. Čím dlhšie budete na slnku sedieť, tým svetlejší odtieň vlasov získate. Vyskúšajte 30 min – 4 hodiny
 • na postupne schnúce vlasy často striekajte pripravenú zmes
 • po skončení zosvetľovania vlasov naneste kondicionér nakoľko táto zmes vlasy veľmi vysušuje

Odstránenie neželaného odtieňa po farbení hennou

Keďže henna je určená na trvalé farbenie je jej odstránenie z vlasov problém. Ešte predtým ako začnete farbu odstraňovať, respektíve pokúšať sa zbaviť neželaného odtieňa, je potrebné si uvedomiť si, že farba zreje 3-4 dní a konečný odtieň zistíte až potom.
Ak však nechcete čakať a viete, že tento odtieň určite nie je ten, ktorý si želáte, máme pár rád ako sa pokúsiť zbaviť tejto henny na vlasy. Ak ste sa rozhodla farbu odstrániť, musíte tak urobiť do 24 hodín od aplikácie inak sa henna ešte viac dozreje a budete mať ešte väčší problém ju odstrániť. Ak si vyberiete niektorý z receptov, vyskúšajte ho najprv na jednom prameni vlasov. Ak sa vám výsledok zapáči, môžete aplikovať na celé vlasy. Horšie sa henna odstraňuje z veľmi pórovitých vlasov, veľmi svetlých vlasov a sivých vlasov.

Zafarbite si vlasy tmavším odtieňom henny

Ak máte svetlé vlasy a použili ste príliš svetlý odtieň môže sa stať, že výsledný odtieň je veľmi svetlý. Ak to nemôžete zniesť, skúste naniesť tmavší odtieň henny, alebo zmiešajte pôvodnú hennu so silnou kávou a znova túto zmes naneste na vlasy. Ak sa vám ani tento odtieň nepáči, je potrebné vyskúšať ďalšie možnosti.

Zelené vlasy – prečo?

Ak sa vám na vlasoch zjavil zelený odtieň znamená to, že henna reagovala s pozostatkami chemických látok vo vašich vlasoch, ktoré v nich zostali po chemickom farbení.

Odstránenie henny pomocou olejov

Rastlinné oleje vám hennu neodstránia v pravom zmysle slova, ale dokážu ju vymyť tak, aby ste si mohla vlasy zafarbiť inou farbou.

 • vatovými tampónmi si aplikujte 70%-tný alkohol na jednotlivé pramene vlasov. Pokúste sa nenamočiť si pokožku hlavy
 • po 5-10 minútach naneste na vlasy kokosový alebo panenský olivový olej. Znova dávajte pozor, aby ste olej nenaniesli aj na pokožku
 • zabaľte vlasy do plastovej fólie
 • použite vlasový fén a fénujte 30 – 45 minút
 • naneste na vlasy kvalitný šampón a premasírujte ich, aby sa na šampón naviazal olej. Následne zmyte vodou. Opakujte pokiaľ nezmyjete všetok olej a alkohol
 • naneste na vlasy kvalitný kondicionér alebo vyživovací zábal (napr. Henné Color Neutré a Henné Color Quinquina), ktorý dostane vlasy do pôvodnej kondície

Kondicionér a kyselina citrónová

 • zmiešajte 1 lyžicu citrónovej šťavy s ½ šálky vlasového kondicionéra
 • naneste na vlasy
 • prikryte vlasy plastovou fóliou
 • nechajte pôsobiť 45 minút
 • vlasy umyte šampónom

Ak je vaša pôvodná farba vlasov tmavá, skúste nasledovný recept:

 • zmiešajte sódu bikarbónu s rovnakým dielom melasy
 • naneste na vlasy
 • keď začne zmes tvrdnúť umyte vlasy šampónom s dobrou mycou schopnosťou

Zosvetlenie vlasov pomocou medového zábalu

 • vyberte si med, najlepšie tmavý – ten ma väčší obsah peroxidu ako svetlý med
 • kúpte si destilovanú vodu – neobsahuje žiadne minerály. Minerály môžu znížiť množstvo peroxidu
 • zmiešajte v pomere 4:1 (4 diely vody a 1 diel medu)
 • pridajte zložky obsahujúce peroxid ako kardamón, škorica, extra panenský olivový olej a kokosový olej. Odporúčané dávky sú 1-2 lyžice korenia, 1 lyžica oleja
 • nepridávajte v žiadnom prípade citrónovú šťavu, alebo inú substanciu obsahujúcu vitamín C
 • zmes zmiešajte pri izbovej teplote a nechajte uležať 1 hodinu, taktiež pri izbovej teplote
 • naneste zmes na suché alebo mokré vlasy
 • zopnite si vlasy, zakryte ich plastovou fóliou. Zmes musí byť poriadne nanesená na vlasy a vlasy pod ňou musia byť v dôsledku nanesenia zmesi mokré. Nechajte na vlasoch pôsobiť cca 1 hodinu
 • vlasy umyte šampónom

Veľa návodov nájdete na stránke www.hennaforhair.com (v angličtine).

Budeme radi, ak nám pošlete svoj recept na farbenie hennou, ktorý sa vám osvedčil spolu s fotografiou výsledného farbenia. Obe zverejníme na našej stránke. Zároveň tým získate 10 %-nú zľavu na všetky výrobky značky Henné Color Paris v internetovom obchode NaVlasy.sk

Staňte sa fanúšikom prírodnej kozmetiky na vlasy

Komentáre sú uzavreté.